Kurs na serial – Scena i Dialog

Relacja, Scenopisarstwo | Autor: Privsand
Lis 28 2010

Tydzień temu miałem przyjemność uczestniczyć w warsztatowym kursie scenariopisarstwa telewizyjnego „Scena i Dialog” prowadzonym przez Agnieszkę Kruk. Zajęcia trwały łącznie 12 godzin i odbyły się w Warszawie podczas jednego weekendu. Na samym początku muszę zaznaczyć, że nie jest to kurs dla początkujących scenarzystów, którzy chcą nauczyć się podstaw tego fachu. Grupą docelową są raczej osoby mające doświadczenie w branży filmowej lub posiadające przynajmniej minimum wiedzy odnośnie konstruowania postaci, scen czy pisania dialogów.

Warsztat ten miał charakter praktyczny, Agnieszka Kruk przygotowała ciekawe zadania do wykonania sprawdzające naszą kreatywność i zdolność improwizacji na papierze. Przykładowo:

W ciągu 2 minut rozpisać konwersację pomiędzy dwoma postaciami (po 3 kwestie na jedną), składającą się z samych pytań, tak by układały się one w logiczną całość.

Skonfrontowanie stworzonych dialogów pokazało mnogość interpretacji prostego ćwiczenia i dało w istocie intrygujący obraz możliwych zabiegów scenopisarskich, które można wykorzystać przy tworzeniu własnego projektu. Z oczywistych powodów nie będę podawać tutaj reszty otrzymanych zadań, a zainteresowanych odsyłam do zapisania się na kolejną edycję kursów u Agnieszki Kruk (wstępny termin to maj 2011).

Mimo że głównym celem zajęć jest rozwijanie umiejętności tworzenia elementów serialu (scenariuszy, drabinek itp.) oraz poznanie obowiązujących formatów zapisu, to zasady dotyczące konstrukcji dialogów i poszczególnych scen są na tyle uniwersalne, że można je śmiało odnieść do pełnometrażowych fabuł. Materiały przygotowane dla uczestników warsztatów zawierają kwintesencję środków artystycznych i zabiegów, które z powodzeniem można wykorzystać w różnego rodzaju projektach.

Jak już pisałem wcześniej, kursy, oprócz dostarczania informacji, oferują bardzo ważną możliwość obcowania z podejściem innych osób do tego samego tematu, wysłuchania ich opinii, uwag oraz różnego punktu widzenia i interpretacji pozornie zwyczajnej sceny. W końcu tak pracują zespoły scenarzystów nad serialami, inspirując się wzajemnie podczas prezentowania odmiennych wizji tego samego elementu fabuły. Wymiana poglądów z osobami z branży filmowej jest niezbędnym doświadczeniem w trakcie procesu twórczego pomagającym znaleźć właściwy kierunek opowiadanej historii wraz ze wszystkimi jej szczegółami.


komentarze 2

  1. JO pisze:

    Polecam sprawdzenie strony warszawskiej szkoły filmowej. Prawdopodobnie w marcu rozpocznie się tam pierwszy w Polsce kurs scenariuszowy online.

    • Privsand pisze:

      Brzmi interesująco. Poczekam na szczegóły i ewentualne zapisy.